1978
John Lydon tworzy Public Image, w skład którego wchodzą także Keith Levene (gitara), Jah Wobble (bas) i Jim Walker (perkusja). Zespół nakładem Virgin Records wydaje w październiku debiutancki singiel 'Public Image' a w grudniu album 'Public Image - First Issue'. Zaledwie sześć miesięcy po powstaniu. PiL (Public Image Limited) daje swoje pierwsze koncerty na Boże Narodzenie i podczas Boxing Day.

1979
Jim Walker odchodzi z zespołu, zastępuje go Richard Dudanski, a następnie Martin Atkins. Premiera drugiego singla 'Death Disco' napisanego przez John'a Lydon'a dla jego umierającej matki oraz drugiego albumu 'Metal Box'.

1980
PiL dają pierwszy koncert w US i występują w show 'American Bandstand'. Jah Wobble odchodzi. Jeannette Lee przyjmuje bardziej znaczącą, ale nadal niemuzyczną rolę. Premiera albumu live 'Paris Au Printemps' nagranego 17-tego i 18-tego stycznia 1980 roku w Paryżu. Reedycja 'Metal Box'.

1981
Premiera trzeciego albumu studyjnego 'Flowers of Romance'. PIL daje specjalny koncert w The Ritz w Nowym Yorku. Występują za wielkim ekranem video. Zamieszki publiczności. PiL przenoszą się z Londynu do Nowego Yorku z powodów logostycznych i z uwagi na prześladowanie policji.