Polskich fanów Metalliki czeka nie lada gratka – podczas drugiego dnia Impact Festivalu, 5 czerwca, po raz pierwszy od 1999 roku zagra w Polsce były basista zespołu Jason Newsted. Muzyk, który występował w Metallice w latach 1987-2001, zaprezentuje swój nowy zespół, zwący się po prostu Newsted.

Grupa zadebiutowała w styczniu czteroutworową EP-ką „Metal”, bardzo przychylnie odebraną przez fanów i krytyków, którzy okrzyknęli ją powrotem do czystego heavy metalu. – Chciałem nagrać utwory szybkie i brzydkie, jak dawna Metallica z czasów „Kill 'em All” czy „Ride the Lightning” – zapewnia. Co ciekawe, Jason jest w zespole nie tylko basistą, ale i wokalistą. Skład uzupełniają perkusista Jesus Mendez Jr i gitarzysta Jessie Farnsworth.

Od czasu odejścia z Metallki Newsted nagrywał i występował między innymi z Ozzym Osbournem, Voivod i supergrupą Rock Star Supernova, współtworzył też projekty Echobrain i Papa Wheelie. W 2011 roku wziął udział w sesji nagraniowej singla „Who Cares”, obok między innymi Iana Gillana z Deep Purple i Tony’ego Iommiego z Black Sabbath.